piątek, 30 sierpnia 2013

RENATA CZARNECKA "Pod sztandarem miłości"


Druga część losów bohaterów " Pożegnania z ojczyzną". Jest rok 1794. Arystokracja bawi się i żyje w zaciszach salonów, teatrów, ploteczek, intryg i romansów. Jednak do stolicy dochodzą wieści o przysiędze Tadeusza Kościuszki na krakowskim Rynku i bitwie pod Racławicami. Wybucha powstanie. Powieść napisana świetnym językiem, wciągająca, umiejętnie przenosząca nas w tamte czasy i pozwalająca zajrzeć przez "dziurkę od klucza" do pałaców Czartoryskich i Radziwiłłów. Możemy poznać ich bliżej, a tak naprawdę wejść wraz z kartami powieści w tamte czasy.
Poznajemy losy Radziwiłłów , Czartoryskich , Marii Naryszkinej i innych w przededniu , w czasie i po powstaniu kościuszkowskim.
Autorka bardzo obrazowo ukazała okrucieństwo jakie rozegrało się w Warszawie , gdy prosty lud rozprawiał się z arystokracją popierającą carycę , a także okrutne zachowanie Kozaków. Wspaniale oddany klimat tamtych czasów, mistrzowska dbałość o szczegóły i wartka akcja powodują, że czyta się ją lekko i z ogromnym zainteresowaniem. Polecam oba tomy. To pozycja, która powinna znaleźć się w każdej biblioteczce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz