poniedziałek, 12 stycznia 2015

George R.R. Martin "Aforyzmy i mądrości Tyriona Lannistera" *

Książka przekazana przez Wydawnictwo Zysk i S-ka

Tyrion Lannister bezsprzecznie dzierży stanowisko najbardziej pyskatego i inteligentnego bohatera "Pieśni lodu i ognia", jego cięte wypowiedzi stanowią jeden z licznych smaczków opowieści - niemniej nie jest poetą ani aforystą, stąd pomysł wydania w osobnej książce zbioru jego powiedzeń wyrwanych z kontekstu od początku wydał mi się dość ryzykowny, niczym opowiadanie filmów Charliego Chaplina.
Faktycznie - zebrane w osobnej książce tracą nieco na sile wyrazu: karłowaty i niepożądany następca lorda Tywina Lannistera miał zwyczaj trafiania słowami w samo sedno, a trudno podziwiać celny strzał, jeśli nie widzimy ani odległości ani tarczy.
Niemniej wydany przez Zysk i S-ka tomik bardzo mi się spodobał z wielu powodów. Po pierwsze zwięzła i cięta wypowiedź nawet po wyrwaniu z kontekstu zachowuje sporo siły... i pobudza ciekawość, co do okoliczności, w jakich padła. Właśnie dzięki temu zbiorkowi sięgnąłem po "Grę o tron", co uważam za jedną z lepszych przygód z literaturą fantasy, jaka mi się przydarzyła.
Inne powody są natury estetycznej: to ładnie wydana książka w twardej oprawie, z przesympatycznymi ilustracjami Jonty Clarka zamieniającymi słowa Tyriona w obraz.
A kiedy już człowiek spotka Tyriona w powieści i obejrzy go w akcji - ta książka na długo zostanie pod ręką, jako cenny materiał do przemyślenia, zestaw ćwiczeń gimnastycznych na głowę i język oraz lekarstwo na umysłowe zatwardzenie.
Albowiem, jak mówi Tyrion: "od czasu do czasu dobrze, żeby ktoś z nas zadrwił, inaczej zaczniemy traktować się zbyt poważnie"

(POL)

2 komentarze:

  1. Jestem w trakcie oglądania całej serii i chętnie zapoznam się również z książką:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W każdym razie książkowy Tyrion ma więcej pola do popisu :-) a potrafi się popisać

      Usuń